2014-03-22

Świadectwo pracy


Pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku
z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Wydanie świadectwa
pracy powinno nastąpić niezwłocznie i nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika
z pracodawcą. Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (są to informacje dotyczące między innymi wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy, urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
należności ze stosunku
pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego
stosunku, z powodu braku środków finansowych,
okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia czy też
wykorzystanego urlopu wychowawczego - szczegóły reguluje treść rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.)

Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Pracownik ma także prawo w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie. Jeśli wniosek nie zostanie uwzględniony pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Gdy orzeczenie sądu pracy stanowi, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło niezgodnie z przepisami o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca w świadectwie pracy zobowiązany jest zamieścić informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

Warto pamiętać, że pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie, o którym mowa, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa.
Źródło: Kodeks pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej ws. szczegółowej treści świadectwa pracy oraz
sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.